Proširene vene su izdužene i nepravilno proširene ljubičaste ili plave izbočine koje se javljaju najčešće na nogama. Zbog promjene na zaliscima koji imaju funkciju sprječavanja vraćanja krvi u niže dijelove nastaju proširene vene.
Ovo nije samo estetski problem, te ukoliko se ne liječi, može uzrokovati brojne zdravstvene posljedice. Proširene vene su često oboljenje, čak 10-30% ukupne populacije, odnosno 50-55% odrasle populacije ima problem sa venama.
Stoga slobodno možemo reći da je to najčešće oboljenje modernog doba.
Nažalost ne postoji način na koji se mogu izliječiti ili zamijeniti deformirani zalisci na venama, tako da ukoliko se niste odlučili na operativni zahvat ili sklerozacije varikoziteta ovdje vam donosimo nekoliko prirodnih metoda za koje se nadamo da će umanjiti tegobe.
Treba znati da liječenje proširenih vena nije ni malo jednostavno te je zaista potrebno dosta vremena i upornosti kako bi se postigli dobri rezultati. Priroda nudi dosta biljaka koje poboljšavaju cirkulaciju i ublažavaju problem proširenih vena.
U terapiji moramo pojačati i poboljšati cirkulaciju, tako da se ne preporučuje previše uska odjeća niti sjedenje s prekriženim nogama. Stajanje i šetnju treba kombinirati da ni jednog ni drugog ne bude previše.
Losion od divljeg kestena za proširene vene
Divlji kesten je vrlo dobar prirodni lijek za ublažavanje simptoma kod proširenih vena. Escin, sastojak divljeg kestena umanjuje osjećaj težine u nogama, umanjuje bolove i grčeve. Priprema samog lonsiona je vrlo jednostavna.
U jesen ubrati deset većih plodova divljeg kestena, te ih sitno samljeti i staviti u manju staklenu posudu. Preliti sa 2 dl rakije i ostaviti na suncu 7 tjedana. Potom smjesu procijediti u bocu i svakodnevno blago masirati oboljela mjesta.
Mast od nevene za prosirene vene
Dvije šake cvijeta od nevene (cvjetova, listova i stabljika) sitno nasjeckati. U posudi zagrijati 500 gr svinjske masti i kada je mast vrela dodati neven, jednom pomiješati i ukloniti sa vatre. Posudu poklopiti i ostaviti preko noći na sobnoj temperaturi. Ujutro malo zagrijati, teko toliko da se može procijediti.
Dobiveni melem uliti u odgovarajuću posudu te više puta dnevno sa melemom blago masirati oboljela mjesta.
Dodatni savjet: Najbolji rezultat liječenja proširenih vena će se postići ukoliko se kombinira mast od nevena sa losionom od divljeg kestena. Oboljela mjesta prvo namazati melemom od nevena, te kada se mast upije blago umasirati losion od divljeg kestena. Ovim načinom, osim što se postiže intenzivnije liječenje, zahvaljujući melemu od nevena koza se štiti od sušenja i iritacije uslijed djevovanja alkohola koji se nalazi u losionu od divljeg kestena.
Melem od cvijeta petrovca (turike)
Šaku svježe nasjeckanog lista, cvijeta i stabljike biljke petrovaca ili turike (Agrimonia eupatoria) popržiti na 250 g masti i ostaviti da odstoji tijekom noći. Sutradan malo podgrijati, procijediti i uliti u staklenu posudu. Melem držati u hladnjaku i masirati nježno nekoliko puta dnevno oboljela mjesta.
Oblozi od ljekovitog bilja za proširene vene sa ranama
U posudu staviti 4 žlice sitno nasjeckanog lista biljke stolisnik (ranjenik – Achillea millefolium ), 3 žlice sitno nasjeckanog lista koprive i 6 žlica meda. Miješati dok se ne dobije homogena masa. Namazati bolna mjesta sa ljekovitom smjesom, preko staviti gazu i zavojem. Oblog držati 3 sata.
Kupus protiv proširenih vena
Naši stari su koristili listove svježeg kupusa za liječenje proširenih vena, te su ga smatrali najboljim mogućim oblogom. Sve što je potrebno je glavica svježeg kupusa. Listove kupusa prisloniti na oboljelo mjesto, pričvrstiti ih (najbolje tankom elastičnom čarapom). Oblog držati dok se kupus ne osuši, a nakon toga stavite svježi. Preporučuje se obloge od kupusa držati i preko noći.
Već na početku ovog tretmana osjeća se olakšanje u vidu smanjenja bolova i peckanja te smanjenja oteklina, a nakon duže upotrebe proširene vene će se znatno povući, a koža koja je prije toga bila upaljena i crvena postat će ponovno nježna i svijetla
Nema komentara:
Objavi komentar